Vítěznou vlnu olomoucké Šantovky nezastavily ani hráčky Olympu

I po 4. kole Volejbalové extraligy žen 2024/25 si olomoucké vysokoškolačky udržely stále čisté konto, když zdolaly celek Olympu a tím navýšily svůj náskok v čele průběžné tabulky. Čtyři body na Šantovku ztrácí Ostrava, která přehrála Královo Pole, stejné bodové manko má i po vítězství nad Šternberkem Prostějov společně s Duklou Liberec, jenž uspěla na palubovce brněnských Šelem. 4. kolo uzavře úterní utkání Přerova s Frýdkem-Místkem.

VK ŠANTOVKA OLOMOUC UP – PVK OLYMP PRAHA

Vedoucí tým extraligy VK Šantovka Olomouc UP hostil ve 4. kole soutěže třetí tým tabulky Olymp Praha. První dva sety zvládla lépe Olomouc a vedla 2:0. Pak přišlo snížení Olympu na 1:2, ale Hanačky opět zabraly, zvítězily 3:1 a nadále vedou extraligu bez ztráty bodu.

VK Šantovka Olomouc UP – PVK Olymp Praha 3:1 (25:20, 25:19, 20:25, 25:17)

Rozhodčí: D. Trumpeš, D. Činátl

Počet diváků: 220

Sestavy (od zóny I):

Domácí: Bajusz, J. Smolková, Nowak, Pereira, Frankevych, Gerotto, libero Chaloupková. Střídaly: M. Smolková, Nečasová

Hosté: Hodanová, Doudová, Brancuská, Průšová, Gajdová, Vlčková, libero Dostálová. Střídaly: Šmídová,Kindlová, Pokorná

Ohlasy po utkání:

Wiktoria Nowak (blokařka VK Šantovka Olomouc UP): Těším se z toho, že jsme zvládly koncovku i zápas vítězně. Škoda ztráty setu, ale gratuluji celému našemu týmu. Trenéři nás připravili na jejich klíčové hráčky, myslím, že jsme jejich pokyny plnily, když to dopadlo vítězně. Je super, že jsme první v tabulce, věřím, že to budeme takto držet dál.“

Patrik Minda (asistent trenéra VK Šantovka Olomouc UP): „Máme radost ze zisku tří bodů a z dalšího důležitého domácího vítězství. Máme trochu rozpaky z výkonu, po jednom a půl setu, kdy jsme byli úplně jasně lepší a dominovali jsme, tak přišel výpadek a přestali jsme hrát. Asi jsme se lekli, mohlo se nám to vymstít. Naštěstí čtvrtý set jsme zase zabrali a dohráli to do vítězného konce.“

Nikol Šmídová (nahrávačka PVK Olymp Praha): „Škoda, že jsme nešly do tie-breaku, protože ve třetím setu jsme se zvedly. Každopádně mi přišlo, že jsme sem přijely možná zbytečně vyděšené, s respektem, a bylo to v začátku utkání vidět. Pak jsme se zvedly, ale začaly jsme dělat chyby. Olomouc začala hrát výborně a zaslouženě mají tři body.“

Lukáš Miček (trenér PVK Olymp Praha): „V první řadě chci pogratulovat domácímu týmu k vítězství, a že udrželi neporazitelnost. Jsme trochu nešťastní, protože jsme čekali od nás ještě větší boj z naší strany. Uhráli jsme jeden set, chtěli jsme určitě alespoň dva. Škoda koncovky prvního setu, kdy jsme nevyřešili dobře některé lehčí míče, mohlo to dopadnout jinak. Byl to pěkný zápas z mého pohledu.“

Popis utkání:

Olomouc vstoupila do utkání dobře, vedla 7:3 a Olymp si vzal time-out a snížil na 6:8. Po dvou vytlučených blocích po útocích Josefíny Smolkové vedla univerzita 11:8. Soupeř opět snížil na rozdíl bodu. První set byl stále vyrovnaný. Hanačky měly náskok maximálně dvou bodů. Pa autu Brancuské vedl domácí tým 19:16 a hostující lavička si opět brala oddechový čas. A po něm Pražanky srovnaly na 19:19 a poradu si brala Šantovka. Po bloku Diany Frankevych měla Olomouc setbol za stavu 24:20. Set ukončila po nahrávce Simony Bajusz útokem středemA Wiktorie Nowak.

Zde jsme promarnili velkou šanci podobně jako v prvním utkání v Liberci. Dvě hrubé chyby v mezihře v koncovce setu nám neumožnili bojovat o vítězství v prvním setu. To se dá přičíst novému složení družstva, nepozornosti, či nesoustředěnosti v tomto rozhodujícím okamžiku setu.

Druhý set byl vyrovnaný, pak začaly domácí volejbalistky postupně odskakovat, bylo z toho vedení 20:12, které nejvíce potlačila svým servisem Michaela Smolková. Na 22:14 překvapila soupeře zálivkou Simona Bajusz a po výborné obraně zakončila další útok mladší ze sester Smolkových, Josefína. Olymp v závěru setu snížil, ale zakončila jej opět polská blokařka Nowak.

Ve třetím setu začal lépe tým z Prahy, vedl 10:7, domácí Santovka však zlepšenou obranou při servisu Bajusz srovnala na 12:12. Olymp odskočil při servisu Gajdové na 19:16, vysokoškolačky však při servisu Frankevych a po smeči Jady Gerotto opět srovnaly. A šlo se do dramatické koncovky. Olymp šel do vedení o dva míče, při servisu Hodanové už vedl 23:20. Brancuská pak smečí vybojovala setbol, který Olymp proměnil, a zvítězil 25:20.

Čtvrté dějství vyšlo od začátku lépe domácím celku, který vedl 6:3 a 11:5. Olomoucké útoky opět přidaly na intenzitě a po dělovce Pereiry už to bylo 14:7. Olymp snížil na 11:17, domácí hráčky si hlídaly náskok, klíčový míč urvala na 20:14 Jady Gerotto po výborné obraně Šantovky.  Mečbol měla Olomouc při servisu Wiktorie Nowak a proměnila jej po autu hostí. Olomouc vyhrála 25:17 a celý zápas 3:1.

Nejlepšími hráčkami byly vyhlášeny Wiktorie Nowak za domácí a Nikol Šmídová za Olymp.

Autor: Radek Heloňa, foto Petr Jehlář