25_20220929_141643.jpg

Mitáč

(* 8. dubna 1962) mnozí z vás ho znají jako dlouholetého trenéra PVK Olympu Praha – ženské družstvo Olympu vede už 32. rokem a za tu dobu se mu podařilo získat pět titulů mistra republiky. Svého času trénoval také reprezentační družstvo žen a juniorek ČR, přičemž jeho největší trenérský úspěch je zřejmě bronzová medaile, která se mu s českými volejbalistkami podařila získat na Mistrovství Evropy v roce 1997.

Jaká byla jeho cesta k volejbalu?

Narodil se v České Lípě a své dětství strávil v Zákupech. Nejprve hrál fotbal, poté soutěžil v řeckořímském zápasu a od 6. třídy to byl právě volejbal, který určil jeho další směr. To vše zásluhou tělocvikáře Zdeňka Klimpery, pod jehož vedením reprezentoval školu při téměř všech sportovních hrách i v atletice, gymnastice a plavání. Při studiu průmyslovky v České Lípě hrál volejbal za dorostence a při studiu VŠ za muže (hráč č. 5) VV Zákupy (KP I. třídy). V začátcích trenérského působení v Rudé hvězdě Praha hrál za B-tým mužů v soutěžích 1–3. třídy přeboru Prahy po boku „vysloužilých“ reprezentantů Groessla, Vápenky, Fialy a dalších kdysi prvoligových borců. Vystudoval pražskou FTVS UK se specializací na tělesnou výchovu, brannou výchovu a trenérství – volejbal. Kromě toho, že je diplomovaným trenérem volejbalu I. třídy, má také osvědčeními maséra, lyžařského instruktora a plavčíka.

Po ukončení VŠ studia absolvoval v letech 1986–87 prezenční vojenskou službu v Rudé hvězdě Praha, kde zůstal i po vojně jako zaměstnanec Správy tělovýchovy a vrcholového sportu, v současné době OLYMP Centrum Sportu Ministerstva vnitra. Už v době vojny působil u družstva mužů RH jako masér, po vojně začínal jako trenér juniorů se ziskem dvou titulů přeborníka ČSFR v letech 1987/88 a 1988/89 (mezi svěřenci i pozdější reprezentanti Martin Kop, Mirek Kvapil, Jan Jeslínek). V sezóně 1989/90 byl asistentem trenéra Pavla Maye u extraligových žen RH (4. místo) a v sezoně následující již družstvo vedl v roli prvního trenéra. V sezoně 1990/91 s ním vybojoval svůj první mistrovský titul, který byl současně prvním titulem PVK Olymp Praha. Se svým asistentem – legendou Zdeňkem Groesslem vytvořili na dlouhá léta trenérský tandem založený na „teorii FTVS a praxi HRÁČE“.

O kvalitách jeho trenérské práce svědčí úctyhodná bilance pěti zlatých, 13 stříbrných a sedmi bronzových medailí z Mistrovství ČR. Mezi další úspěchy Standy a volejbalistek Olympu lze započítat dvě vítězství v ČS poháru a devět vítězství v Českém poháru, účast v prestižních evropských pohárech (Lize mistrů, PMEZ, ve finále Poháru CEV). V roce 2013 dovedl výběr volejbalistek Policie ČR s převahou hráček Olympu k vítězství na policejním Mistrovství Evropy, po čtyřech letech ještě k bronzovému umístění. V letech 1997, 2005, 2013 a 2014 zvítězil v kategorii „trenér žen“ ankety Volejbalista roku.

RH Praha titul 1995

Mistrovský tým Olympu Praha v roce 1995.
Standa Mitáč druhý zleva nahoře. Jeho budoucí žena má dres s číslem 5.

Jako trenér se v Olympu podílel na přípravě více jak 30 reprezentantek ČR (včetně sedmi osobností Síně slávy českého volejbalu) a byly mu svěřeny i reprezentační výběry žen a juniorek ČR. V letech 1995-99 byl asistentem Pavla Řeřábka u RD žen ČR se startem na ME 1995 (9. místo) a ME 1997 (bronzová medaile). V letech 2000-01 byl ve stejné pozici u Miroslava Čady s 9. místem na ME 2001. V letech 2001-05 byl prvním trenérem ženské reprezentace se startem na MS 2002 (17. místo) a ME 2003 (11. místo). V letech 2009-13 byl trenérem RD juniorek (U20) se startem na dvou MS (2 x 11. místo v letech 2009 a 2013) a na ME 2012 (10. místo). V roli hlavního trenéra byl s reprezentačním výběrem na Letní světové univerziádě (Thaipei 2017, 11. místo). V současné době připravoval reprezentační družstvo juniorek ročníku 2002/03, které se připravovalo na ME juniorek, ale doba „kovidová“ tento start neumožnila.

Připomenout se sluší jeho funkcionářské aktivity. V letech 1991–2008 byl členem Trenérské a Metodické komise ČVS, v letech 2009–15 členem Komise mládeže a předsedou Trenérské rady dívek. Působil jako externí učitel na Katedře sportovních her FTVS UK (přednášející, vedoucí diplomových prací) a na Vyšší odborné škole ČSTV (vedoucí absolventských prací). Spolupracoval s redakcí sportu ČT jako spolukomentátor volejbalových přenosů, byl a stále je školitelem volejbalových trenérů I.–III. třídy.

time
time

Momentka z time-outu Coach aut

Je ženatý s Janou Mitáčovou (rozenou Drštkovou), bývalou hráčkou VK KP Brno, Olympu Praha, Laposu Frenštát i Slavie Praha. Jako hráčka byla Jana byla také u slavného úspěchu – zisku bronzové medaile z ME v roce 1997. Volejbal hrála profesionálně také v zahraničí (Belgie, Řecko, Rakousko, Francie) a zůstává mu věrná v pozici trenérky mládeže.

Trenér Standa Mitáč má z prvního manželství syna Standu (31 let), kterého sport pod vysokou sítí neoslovil a věnuje se horolezectví a fotografování. Vystudoval magisterská mediální studia na Univerzitě Karlově a živí se jako šéfredaktor lezeckého webu eMontana.cz. Pár trenérských genů však možná podědil, jelikož vede juniorský reprezentační výběr alpinistů Českého horolezeckého svazu.

Standa v horách
S a S

Lezení v Saském Švýcarsku na věž Falkenstein se svým synem Standou

S Janou Mitáčovou má tři dcery – nejstarší Adélku (17), která studuje Sportovní gymnázium v Přípotoční a je juniorskou reprezentantkou ČR. Dále potom Agátku (12) a Terezku (10), které hrají za PVK Olymp Praha v kategorii mladších žákyň.

Standa s dcerami
Adélka

Se svými dcerami Adélkou, Agátkou a Terezkou Adélka

Agátka a Terezka

Agátka a Terezka

Související články

PVK Olymp Praha
25_20220929_141643.jpg

Mitáč

(* 8. dubna 1962) mnozí z vás ho znají jako dlouholetého trenéra PVK Olympu Praha – ženské družstvo Olympu vede už 32. rokem a za tu dobu se mu podařilo získat pět titulů mistra republiky. Svého času trénoval také reprezentační družstvo žen a juniorek ČR, přičemž jeho největší trenérský úspěch je zřejmě bronzová medaile, která se mu s českými volejbalistkami podařila získat na Mistrovství Evropy v roce 1997.