První body do tabulky nové sezóny extraligy žen jsou rozděleny

Ostrý start Volejbalové extraligy žen 2024/25 mají za sebou i ženy. I když zápasy 1. kola provázela tradičně úvodní nervozita, k vidění byl na začátek sezóny pěkný volejbal. Zejména v utkání v Prostějově, kde se představily v pozměněné sestavě úřadující mistryně, brněnské Šelmy. Zápas dospěl až do tie-breaku, kde byly nakonec úspěšnější domácí hráčky. Zkrácená hra musela rozhodnout i utkání Králova Pole a Frýdku-Místku, ve které byl šťastnější hostující Sokol. Vítězně vstoupila do nové sezóny Dukla Liberec, která si doma poradila s pražským Olympem, i Šantovka Olomouc, jenž uspěla ve Šternberku. Určitým překvapením je pak výhra volejbalistek Přerova v Ostravě.

VK DUKLA LIBEREC – PVK OLYMP PRAHA

VK Dukla Liberec přivítal na domácí palubovce PVK Olymp Praha, který se minulou sezónu umístil na čtvrtém místě. Liberecké ženy si z minulé sezóny odnesly stříbrné medaile, a podle slov kapitánky Lucie Kolářové mají pro letošní sezónu stejné, ne-li větší ambice. Liberecké hráčky svoje fanoušky nezklamaly a s přehledem vyhrály svůj první zápas sezóny 3:0.

VK Dukla Liberec – PVK Olymp Praha 3:0 (25:23, 25:14, 25:23)

Rozhodčí: Jan Kubinec, Jan Slezák

Počet diváků: 412

Sestavy (od zóny I):

Domácí: Körmendyová Katarina, Fixová Jana, Pavlíková Denisa, Dias Godoi Caroline, Klein Lankhorst Kim, Šulcová Lucie, libero Kolářová Lucie. Střídaly: Silva Natália Fernandes, Pragerová Anna, Formánková Caroline

Hosté: Hodanová Eva, Žáková Zuzana, Brancuská Monika, Průšová Kristýna, Gajdová Karolína, Vlčková Michaela, libero Veronika Dostálová. Střídaly: Divišová Mariana, Pokorná Martina, Drahorádová Lucie

Ohlasy po utkání:

Lucie Kolářová (kapitánka VK Dukla Liberec): „Jsme rozhodně rády za tři body, a dokonce, že jsme vyhráli 3:0, s tím jsme nepočítaly, protože se s Olympem vždycky hodně taháme. Rozhodně velká spokojenost, že jsme to zvládly před domácími fanoušky. První set byla hrozná „tahačka“, typicky ženský volejbal, jednou nahoře jednou dole, ale jsme hrozně rády, že jsme to urvaly.“

Libor Gálík (trenér VK Dukla Liberec): „První domácí utkání v sezóně. Myslím, že spokojenost. Byli jsme výborní v poli, v disciplíně, tak si myslím, že to bylo krásné utkání, protože Olymp vzdoroval, ale my jsme si to pohlídali a vítězství 3:0 na začátek je velmi nadějné.“

Veronika Dostálová (kapitánka PVK Olymp Praha): „S výsledkem určitě spokojení být nemůžeme. Chtěly jsme Duklu na jejím domácím hřišti potrápit víc, ale první zápas sezóny, očekávaná nervozita, bylo to vidět v prvním setu, když se bojovalo o každý balón. Dukla na domácím hřišti hrála trpělivě, počkala si na naší chybu, což jí vyšlo. My se z toho musíme poučit a víme, na čem pracovat.“

Lukáš Miček (trenér PVK Olymp Praha): „Byl to náš první zápas v lize. Bylo vidět, že to bylo nervózní na obou stranách. Předtím jsme u nás na turnaji s nimi odehráli dobrý zápas. Teď jsme byli nervózní, dělali jsme více chyb, a to hlavně v koncovkách, což nejspíš rozhodlo. V útoku jsme udělali více chyb než soupeř. Když nevyužijeme dvě koncovky, tak se nedá hrát. Je to o těch chybách. Liberec je zkušenější a šikovnější v mezihrách. Samozřejmě blahopřejeme soupeři k vítězství.“

Popis utkání:

První set začal lépe pro domácí hráčky, které si udržovaly drobný náskok. Za stavu 14:11 si trenér Olympu vyžádal první oddechový čas. Když se hráčky Olympu dotáhly na rozdíl jednoho bodu, trenér domácích svolal své svěřenkyně, aby je uklidnil. Olymp vyrovnává a jde do vedení za stavu 18:19, a trenér Gálík proto sahá po Caroline Formánkové. Monstrózní blok Liberce zastavuje pražský útok, a je vyrovnáno, 19:19. Závěrečný bod napínavé koncovky získal Liberec.

Bodový průběh setu: 9:6, 16:14, 17:14, 21:21, 22:22, 23:23, 25:23

Škoda v této chvíli našich tří po sobě jdoucích chyb v koncovce (21:21 zkažený servis po Tj, 22:22 trochu přísně písknutý "dvoják" na naší straně a 23:23 útok do autu).  Chyby v koncovce nás srazili do kolen, ale byl to pohledný, bojovný první set, s dobrou obranou na obou stranách, trval téměř 40 minut.

Začátek druhého setu se nesl ve stejném duchu jako set první. Avšak zbytek setu byl v režii Dukly, která dominovala ve všech činnostech a s přehledem ukořistila i druhý set.

Bodový průběh setu: tady propadáme držíme krok pouze v první části druhého setu 12:14, 14:25

Na začátku třetího setu musely hráčky Liberce dotahovat pražský Olymp, který si držel těsný náskok. K vyrovnání došlo za stavu 8:8. Vedoucí pozice se poté přelévala ze stany na stranu. Vyrovnaný set nakonec získaly Severočešky, které si tak připisují tři body do celkové tabulky. Olymp nedokázal využít náskoku ve třetím setu a poražen odjíždí zpět do Prahy.

Bodový průběh setu: Ale nevzdáváme se. Rozpoutává se opět velká bitva - 6:7, 8:8, 11:11, 15:16, 18:18, 20:20,22:22 (opět zkažený servis a útok do autu, chyby v koncovkách musíme odstranit a bude to lepší).

Další naše utkání : v rámci Českého poháru

VK Madeta České Budějovice  - PVK OLYPM Praha    3.10. 24 od 19 hodin

EX ženy    VK Přerov - OLYMP  5.10. 24   od 17 hodin

pak už nás čeká první domácí utkání v naší hale v Přípotoční  - SOBOTA 12.10.24 od 18 hodin , Těšíme se na Vaši podporu.

Autor: Denisa Kováčová, foto Adriana Micáková, Stanislav Mitáč