Připravujeme se na křest "Klubové hymny"
Úterý odpoledne a ve středu dopoledne jsou praktické tréninky v halách
Úterní odpoledne začínáme na tréninku U13 ( přelom přípravky a mladších žákyň). Je na něm 16 dívek a 2 trenéři ( v průběhu semináře jsou dotazy na téma počtu trenérů v příslušných věkových kategoriích). Město Schwerin a volejbalový oddíl má nesmírnou výhodu, je tam pouze jediným volejbalovým klubem. Odpoledne dívek více, dopoledne v rámci školní výuky ( přestávka ve výuce je třikrát týdně od 9-12 hodin). Obsah tréninku je v mnohém podobný našemu v kategoriích přípravaka a mladších žákyň.
Pak přesun do velké haly, ve které hraje i družstvo žen, v této chvíli jsou ženy v Srbsku - Champions League. No a tady se téměř od začátku Bosetti s manželkou do tréninku zapojuje. Na tréninku jsou 3 trenéři a 18 hráček. Trénink je sestaven pro tři pracovní skupiny, na třech kurtech. Počty se průběžně mění. Společné rozcvičení a na všech hřištích se začíná nahrávkou z pole na bod. proudová metoda s postupným zapojováním dalších hráček ( nahrávaček a liber). Pak rozdělení dle specializací. Bosetti vidí, že to u středových hráček nefunguje podle jeho představ - jde nejprve k útoku středových hráček, tam zůstává téměř hodinu. Cvičení zastavuje , vrací k elementárním začátkům, sledování míče - natáčení těla k akci od trenéra. nahození, rozeběh..... atd. Dostávají zabrat i trenéři, netrefíš zónu V, jak to ty hráčky nahazují, proč to nemá tempo, ty jim to neumíš nahodit do tempa 1. sledu a pod. Běž na stranu, ukážu ti to. Tohle není nahrávačka, pošlete mi jinou. Konkrétní otázky na nahrávačky: Jaké znáš světové nahríávačky? Kdo je Maja Ognenovič - nevíš - to není možné, trenéři pojďte sem, jak to, že Vaše nahrávačky neznají nejlepší světové nahrávačky. Pošlete mi jinou. Všichni jsou ve střehu. Proč útočíš do zóny VI, když středová hráčka má pouze: za prvé do zóny V a za druhé do zóny I - nic jiného neexistuje. Rozumíte tomu?
Na prostředním kurtu jsou dohrávky a modelovaná hra proti obraně. Na třetím pak individuální činnosti, přihrávka, obrana v poli a nahrávka.
Pak je trénink nejstarší kategorie U20, tyto hráčky hrají 2. nejvyšší soutěž Německa. Od rozcvičení - individuálního, se jde pře dohrávkové cvičení, k obraně na síti a poli. Asistenti to do nich perou ze smečařských stolů. Pak jsou dohrávky 5-5 a znovu 5-5 buď tři hráčky v poli, nebo tři hráčky na síti. Bosetti to komentuje, já bych to sestavil takto a takto. Dohrávkové cvičení často nemá charakter herních situací., protože se útočí z pole proti jednobloku, z doskoku ne proti obraně na síti. Oba asistenti jsou zdatní hráči, měli se podle něj zapojit do hry jako šestí hráči.
Všichni jdeme do klubovny si krátce popovídat o trénincích a především o zítřejším programu.
Středa dopoledne. Sraz v 9:00 hod a trénink je od 9?30 hod s kategorií školních dětí U16. Po obědě, před odletem manželů ještě dvojhodinová diskuse o přednáškách, praktických trénincích a volejbalových poznatcích našich a profesora. Konfrontace volejbalových škol, porovnání úrovně tureckého mládežnického volejbalu, italského a českého v kategoriích, především U16.
Jdeme na to. Začíná středeční ranní trénink školních dětí kategorie U16.
Symetrie a asymetrie.
Franca- manželka prof. Bosettiho jde trénovat s asistenty Schwerinu, trénink a jeho jednotlivá cvičení monitorujeme a natáčíme. Trénink budeme okamžitě aplikovat na našich U16 na Radlické. Sled cvičení, proudová metoda na přihrávce je rozcvičení, zahřátím se, organizačním schéma ve spolupráci s trenérem a asistenty.
Bosetti zve všechny trenéry k interaktivní tabuli, kterou si nechal přivézt z posluchárny do haly. Tak sledujeme a natáčíme trénink a jeho jednotlivá cvičení, organizaci a množství opakování, ale zároveň jsme na přednášce o hře "bagrem".
Hra bagrem má jasně stanovených pět forem. První čtyři proletíme a jsme u hlavní fáze, u té nejsilnější prof, Bosettiho - tou je již zmíněná přihrávka podání. Hned u prvních "slajdů" se zdržíme nejdéle - spojení rukou při bagru. U dívek, žen je pouze jediné na světě. Pevné držení se silnou rukou dole. Pokud toto neumíš, nebudeš přihrávající hráčkou. Asymetrie se nepovoluje, sklopené palce jsou nezbytnou podmínkou, to víme. Ale jak ukazuje na jednotlivých hráčkách Schwerinu, každá je individualitou. Stačí úder či plácnutí do paží a jsou rozpojené.
Trénink přihrávky za námi je ve fázi - přihrávka, nahrávka - stále v proudové metodě. Za chvíli přihrávka- nahrávka a kroky k útočnému úderu.
Na tabuli jde "slide za slidem" - ,nyní postavení hráček v zóně V.
Sled činností přihrávající hráčky - co sleduje před podáním, fáze letícího míče ( kdy a co), když je míč na deblové čáře soupeře, když je míč nad páskou atd.... Něco jsme si potvrdili, něco je i nového. Práce nohou a skladba rukou. Odlišnost smečovaného podání mužů a výrazných žen. Když aktivace tak minimální (nejdůležitější je klidové postavení - ramena dopředu - ruce svěšené dolů, dlaně vpřed - neopírat se o kolena - víme proč. Nohy, spojení rukou a závěrečné úhlování - už to trvá skoro hodinu a nejsme u konce. To je "pecka".
To by ve stručnosti stačilo. Přednášku i trénink máme natočený. Rychle s tím seznámíme naše trenéry. Budeme hledat společnou řeč. Důslednost a počty opakování jsou nezbytné.
Po obědě ještě společná diskuse trenérů s Frankou a Guiseppem. Rozloučení se a nabídka formy další spolupráce a návštěv ve Schwerinu, Berlíně , společné zápasy s U16 Drážďan a to nejdůležitější " nabídka na společný kemp prof Bosettiho v Čechách s našimi dětmi a pro zvané trenéry. Jeho účast bude rozhodně drahou záležitostí, ale věřte mi, rozhodně stojí za to.
Standa Mitáč - sportovní ředitel klubu , jak jsem uvedl na facebooku, seminářů jsem absolvoval mnoho, tento nás opět "nabil" informacemi a neskutečnou silou prof. Bosettiho. Rozhodně by to stálo i pár, několik kreditních bodů v rámci školení ČVS, Tak ještě jednou děkuji velice za jeho pozvání do Schwerinu.