OlympOstrava
3:0((14,19,13))
st 13. 3. 2024 18:00 @ Přípotoční 300, Praha - Vršovice, Extraliga, Čtvrtfinále

EX ženy 23/24 1. čtvrtfinále

Olymp - Ostrava 3:0 Úvodní duely čtvrtfinále volejbalové extraligy žen 2023/24 dopadly nakonec podle papírových předpokladů

Prostějov dobře rozehrané utkání s Olomoucí musel zachraňovat až v tie-breaku. Úplně lehce k prvnímu vítězství ve čtvrtfinálové sérii nedokráčel ani Liberec, jemuž bylo Královo Pole téměř v celém utkání zdatným soupeřem. Naopak další dva zápasy měly jednoznačný průběh. Pražský Olymp až nečekaně snadno přehrál Ostravu a brněnské Šelmy dominovaly proti Přerovu.

PVK OLYMP PRAHA – TJ OSTRAVA

Čtvrtfinále sousedů z dlouhodobé části. Olymp jako čtvrtý celek hostil Ostravu, která skončila na pátém místě. Domácí celek měl před play-off ze vzájemných zápasech v této sezóně pozitivní bilanci – tři vítězství oproti jedné porážce. Úvodní střetnutí vyřazovací části před skvělou diváckou kulisou a plnou halou lépe zvládl domácí Olymp, který si připsal úvodní vítězství v sérii 3:0.

PVK Olymp Praha – TJ Ostrava 3:0 (25:14, 25:19, 25:13)

stav série 1:0

Rozhodčí: Vachutka M., Hladišová M., delegát Večeřa J.

Počet diváků: 180

Sestavy (od zóny I):

Domácí: Kalhousová, Gajdová, Brancuská, Hodanová, Šimáňová, Šmídová, libero Dostálová.

Hosté: Jasečková, Jedličková, Skřivanová, Kojdová, Hadáčková, Kašparová, libero Slavíková. Střídaly: Látalová, Bauerová, Jakuškina, Mikelová, Chládková

Ohlasy po utkání:

Veronika Dostálová (kapitánka PVK Olymp Praha): „Myslím, že jsme si lepší vstup do čtvrtfinále nemohly přát. Musím pochválit celý tým, kdy až na úvod druhého setu jsme byly nad Ostravou. Ve všech činnostech jsme Ostravu přehrály, a tak jsme utkání dovedly do vítězného konce. Dneska se můžeme radovat z vítězství, ale hned přepínáme hlavu na druhé utkání v sérii.“

Stanislav Mitáč (trenér PVK Olymp Praha):„Play off je samostatná soutěž, která začala dnes. Vedeme 1:0 na utkání a víme, s kým máme tu čest, Ostrava dokáže být velmi silným soupeřem. Před play off a na poradě jsme si řekli, že máme výrazně lepší výchozí pozici než v loňském roce, kdy jsme vstupovali do vyřazovací části z páté pozice. Zápas to byl dobrý, ale vedeme zatím jen 1:0 a celá série se bude počítat, až někdo bude mít tři výhry.“

"Nic nepřeceňujeme, neslavíme , jsme spokojeni s předvedenou hrou ve které jsme lépe útočili(40 % / 24%) a blokovali (12 / 4)  a především vítězstvím, protože to se počítá."

Popis utkání:

Hned na úvod utkání je vidět plno dlouhých výměn. Mírné vedení si udržují domácí – 5:3. Kvalitní servis Evy Hodanové dostává Olymp do vedení 7:3, kdy trenér Pommer poprvé brzdí utkání time outem. Až při vedení 9:3 se bodovým blokem Ostrava dostává na čtvrtý bod. Nápor Olympu nepovoluje, po úspěšném bloku odskakuje již do vedení 13:5. Na to reaguje Ostrava druhým oddechovým časem. Za nepříznivého stavu pro hosty 17:9 se pokouší trenér okysličit sestavu dvojstřídáním. Dvacátý bod domácích připisuje úspěšným útokem domácí univerzálka – 20:12. Za stavu 24:13 odvrací první setbol domácích Sandra Skřivanová, aby následující rozehru ukončila složeným útokem Karolína Gajdová, což značí vedení 1:0 na sety pro Olymp.

Ostravské hráčky lépe vstupují do druhé sady, kdy se dostávají do vedení 3:6. Stanislav Mitáč na to ihned reaguje time outem. Po dlouhé rozehře plné kvalitních obran připisují bod ostravské hráčky blokem, čímž odskakují do vedení 6:10. Tříbodová série Olympu nutí ostravského trenéra k oddechu za stavu 10:11. V prostřední části setu se daří Olympu kvalitním servisem a obranou na síti překlopit stav na svojí stranu. Za vedení 16:13 sahá hostující trenér Pommer k oddechovému času. Olympské „bohyně“ vstupují do závěru setu za vedení 22:18, které snižuje úspěšným útokem středem sítě Elen Jedličková. Eso pomáhá Olympu k setbolu (24:19) a hned dalším esem zakončuje set Karolína Gajdová. Olymp jde do vedení 2:0.

Domácí hráčky v úvodu třetí sady odskakují do vedení 4:0, na což reaguje trenér Pommer zastavením hry. Ostrava se nevzdává a dobrým servisem se přibližuje, 5:3. Do varu dostala halu dlouhá výměna za stavu 11:6, kterou po sérii skvostných zákroků v poli úspěšně zakončuje útokem Monika Brancuská. Ostravský trenér zkouší udělat s utkáním vše, co se dá – střídání, oddechový čas. Dobře hrající domácí celek ale nebrzdí ani to a odskakuje do vedení 17:7. Úplný závěr třetího setu, a zároveň utkání, přineslo poklidné dohrání za jednoznačného vedení Olympu. První utkání v sérii zvládlo lépe domácí družstvo.

Zužitkuje někdo výhodu domácího prostředí k vyrovnání čtvrtfinálové série?

Před námi jsou druhé čtvrtfinálové zápasy volejbalové extraligy žen 2023/24. Výhodu domácí palubovky v nich budou mít tentokrát volejbalistky Králova Pole, Ostravy, Přerova a Olomouce, které se ji pokusí využít k vyrovnání série play-off.