Extraligové družstvo žen
Extraligové družstvo juniorek
Extraligové družstvo kadetek

Krátké hodnocení Extraligy žen 2016/17

Nebývá zvykem hodnotit Extraligovou sezónu v jejím průběhu, protože se ještě hraje se finálová série VK Prostějov – TJ UP Olomouc ( 1: 1 na zápasy ) a zároveň se hrají i zápasy o bronzovou medaili mezi TJ Ostrava – VK KP Brno
( rovněž 1:1 na zápasy ).
Naše družstvo žen nepostoupilo ze čtvrtfinálového souboje s VK KP Brno a po letech nebude bojovat o jednu z možných medailí.
V historii klubu je to druhé umístění na 5. příčce . Ta první byla v druhé sezóně působení tehdy ještě Rudé Hvězdy v soutěžním ročníku 1970/71. Historie našeho volejbalového působení a účasti družstva v nejvyšší domácí soutěži sahá do let 1969/70. Dlouhých 48 let je tak družstvo žen v nejvyšší soutěži ( celkem získalo 16. mistrovských titulů – poslední 2007/8 , 17x skončilo na druhém místě – naposledy
2013/14 , 9x obsadilo třetí příčku – naposledy 2005/6 a čtyřikrát obsadilo družstvo žen 4. příčku a nakonec i ta dvě 5. místa – 1970/71 a 2016/17.
Ve čtvrtfinálové sérii jsme narazili na VK KP Brno. V posledním zápase nadstavbové části jsme toto družstvo dokázali porazit a vybojovali jsme tak účast v silné čtyřce. I do série Play-off jsme vstoupili dobře. Začali jsme na domácí palubovce, v prvním zápase jsme vyhráli celkem přesvědčivě 3:1 a do druhého vstoupili razantně a dobře. Vedli jsme 2:0 na sety a hráli v celku vyrovnaný třetí set.
Po sobotním dobrém výkonu nám chyběla A. Šotkovská a neměli jsme variantu střídání pro smečařky. Druhé utkání jsme po velké bitvě prohráli 2:3. Zde nastal jeden z důvodů možného nepostupu mezi nejlepší týmy. V odvetách v Brně jsme v prvním zápase byli jasně horším družstvem 0:3 , především jsme špatně přihrávali.
Po této zkušenosti a dopoledním tréninku před druhým utkáním, taktické přípravě na soupeře jsme šli do čtvrtého klání. To jsme začali dobře, ale prohráli koncovku prvního setu nejtěsnějším rozdílem. Přesto vyhráváme set druhý a velmi dobře rozehrajeme i třetí. Vedli jsme v něm 15:7 i 16:11, ale k vítězství s setu to nestačí. To je určitě druhý moment, proč jsme nedokázali dovést utkání do vítězného konce a umožnit si tak hru pátého utkání na domácí půdě. Prohráli jsme čtvrté utkání 1:3 a celou sérii 1:3 na zápasy.
V této sezóně skončilo naše družstvo na 5. místě, což je v historii klubu nejhorší umístění.
Přesto si myslím, že jsme v průběhu sezóny udělali značný kus práce, především ve druhé části základní části soutěže jsme hráli velmi dobře, před sezónou nás mnozí tipovali ještě hůře po odchodu dalších hráček základní sestavy ( Hodanová, Nová). V neposlední řadě musím konstatovat, že moje nepřítomnost na mnoha trénincích v měsících lednu až březnu měla značný podíl na výsledcích družstva v nadstavbové a závěrečné části soutěže.
V této fázi soutěžního ročníku naše práce neustává, vedeme rozhovory s hráčkami o působení v družstvu, snažíme se družstvo doplnit o další ať již zkušené hráčky nebo mladé talentované s perspektivou několika let v klubu. Dobře se jeví Daniela Černá, která přestupuje z Českých Budějovic.
Podobná situace je i v družstvech juniorek a kadetek.
O víkendu skončilo M-ČR starších žákyň. Naše družstva obsadila 3.a 4. příčku. Viz. příspěvky jejich trenérů. Musíme však konstatovat, že tyto výsledky a umístění mezi nejlepšími 16 družstvy z celé republiky jsou raritou a svědčí o dobré práci mládežnických základem PVK Olympu Prahy.