M ČR U16 v Přerově a jsme zlatí

Mistrovský titul v kategorii U16 získává pražský OLYMP

Mistrovství České republiky se odehrálo v prodlouženém víkendu (čt -ne) v Přerově. Předně bychom chtěli informovat, že šampionát byl uspořádán velmi pečlivě. Byl dobrou reklamou ČVS a pořadatele z Přerova. Prezident klubu Ondřej Frýdl a tým kolem Radima Vlčka se po dobu šampionátu staral vzorně o vše potřebné, včetně doprovodných programů.

Dobrým rozhodnutím bylo uspořádání v Přerově i rozhodnutí domácích, aby se ve sportovní hale hrálo pouze na dvou kurtech. Další v přilehlých tělocvičnách. Účastníků bylo celkem 16, hrálo se ve čtyřech skupinách po 4 družstvech. Spojením dvou a dvou skupin (1.-3. místo s výsledky ze skupin) se dohrávalo o pořadí na místech (1-4, 5-8, 9-12 a 13-16 pro poslední ze základních skupin).

Martin Možnár - hlavní rozhodčí šampionátu, sestavil a nominoval kvalitní tým rozhodčích. S jejich výkony museli být spokojeni všichni účastníci. To se hned tak nevidí.

----------------------------------------------------

O pořadí na 13.-16. místě hrála družstva:  Svitavy, Jirkov, Hradec Králová a Kralupy.

Ale teď popořadě o našem skvělém výsledku.

Naše družstvo je složené především z hráček loňských Mistryň U14 ( ročníku 2010) vhodně doplněných o Terezu Mouchovou         ( Ústí nad Labem) a především Julii Štatskou (Karlovy Vary), které přestoupily do našeho klubu před touto sezónou. Za Olymp hrály EX U18, PP i ČP, trénovaly v NVC na Kladně a na pražském OLYMPU. Potvrzují námi dobře nastavený model výrazných talentovaných hráček pro potřeby družstva extraligy žen a reprezentace, na který jsou připravovány.

U - Veronika Sedláková

Lili, Tereza, Kája a Verča jsou ještě věkem mladší žákyně a za 14 dní je čeká jejich vrchol - MČR U14. Okusily si tempo šampionátu, jeho náročnost, vypětí i radost z úspěchu. Každá z nich zasáhla do bojů - navíc Verča Sedláková ho odehrála téměř celý.

Trenérka :  Jana Mitáčová

Asistenti trenérky:  Radek Sochr a Standa Mitáč

Den první - dobře začít ve skupině

Do Přerova jsme vyrazili již ve čtvrtek odpoledne - 3 auta ( 3 trenéři a 13 hráček), Lauru dovezli ze "Školy v přírodě" až v den šampionátu rodiče Julči (Standa s Lucií). Večer jsme měli krátký trénink (75min.), který byl zaměřen především na přihrávku a podání ( příliš prostoru za koncovou lajnou není), dále na práci s nahrávačkami a řešení obranných činností liber. To, že trénink splnil účel se nám vrátilo hned v prvním vítězném utkání. Ubytování jsme měli přímo v areálu sportovní haly, takže si hráčky v průběhu hracích dní mohly řádně odpočinout, využít kompresních kalhot, chladících boxů ( Game ready) kolen, kotníků i ramenních kloubů podle potřeb a únavy nebo jen tak ležet.

OLYMP - Jirkov 2:0 (14,9)

Tak jak to bývá, vstup do šampionátu zpravidla udává formu a pohodu družstva. Navíc jsme s Jirkovem sehráli v loňském semifinále M-ČR U14 těžkou bitvu. První vítězství máme za sebou , mohlo by to jít?? !!

OLYMP - Karlovy Vary 2:0 (18,22)

Druhým zápasem je boj s Karlovými Vary . Toto utkání hrajeme v sousední hale SPŠ. Karlovy Vary jsou dlouhodobě předním družstvem mládežnických soutěží v rámci ČP i M ČR. Trenérem nikdo jiný než bývalý reprezentant Milan Bican, na pozici asistentky dcera Anička. Pokud bych mohl já udělit cenu za " Osobnost trenéra tohoto turnaje, popřípadě trenéra se smyslem Fair Play" - tak je to právě Milan.  V druhém setu téměř stále dotahujeme mírný náskok soupeře, ale vyšlo střídání a nasazení "mladé pušky" Kajdy, která třemi bloky v koncovce odrovnala soupeřovu smečařku, výhra je naše.

OLYMP - Děčín 2:0 (23,10)

Osobitý herní děčínský styl pouze se dvěma přihrávajícími hráčkami ( ale všemi) nám motal hlavy pouze v první setu, pak jsme lépe servírovali právě do volných míst mezi dvě hráčky, a příležitost mohly dostat i mladší hráčky při střídání.

První den je za námi, máme tři vítězství, jsme první ve skupině, čekáme kdo bude naším soupeřem při spojení skupin a s kolika body jednotlivá družstva postoupí. Hráčky chválíme , ženeme je odpočívat, ještě je toho hodně před námi.

Krátká pracovní porada trenérů - jak na to druhý den, co proti dalším soupeřům, dobré pivo na klidné spaní.

Den  druhý - snaha o semifinále

Budíček, snídaně  a jdeme na to. V průběhu dne budeme hrát postupně s Demlovkou Jihlava, Duklou Liberec, která postupuje jako my bez porážky a Rudolfov od Českých Budějovic.

OLYMP - Jihlava 2:1 (-16,14,4)

V prvním setu nás soupeř dokonale zaskočil velmi dobrou a organizovanou hrou. Trenér má družstvo dobře sestavené, některé hráčky mají dobré výškové a skokanské parametry. Naše hra je statická, málo bojujeme, téměř se nepohybujeme, špatně přihráváme a následně i útočíme. Tak jsme do našich trochu zajeli - to mi jde. Snad to padlo na úrodnou půdu. Do druhého setu vstupujeme výrazně lépe. Nabíráme body a jdeme do většího vedení a soupeř podléhá. Nakonec je z toho snadné vítězství, ale se ztrátou jednoho bodu.

Liberec 2:1 (23,-16,11)

Teď nás čeká náročný zápas s vítězem jedné ze skupin. Dukla je určitě jeden z favoritů tohoto šampionátu, určitě pomýšlí na jednu z medailí. Podle našich představ i předváděné téměř bezchybné hře víme, proti komu jdeme do boje. Družstvo hraje na dvě nahrávačky, což není špatné, ale ani jedna z nich neútočí, což by mohla být výhoda z hlediska obrany. Dramatickou koncovku prvního setu uhráváme a dostáváme soupeře pod tlak na který není z průběhu sezóny zvyklý. Kvalitní podání nám pomáhá i v koncovce setu třetího a je z toho překvapivé vítezství v naší skupině. Máme radost. Už obě skupiny hledí na pořadí, kdo na koho asi půjde.

V rukou to má pražský ORION, ten si v této chvíli může vybrat soupeře. Porážkou proti Lanškrounu si vybral nás- to jsme úplně nechtěli. Nás čeká ještě  Rudolfov, který v případě vítězství může pomýšlet na postup mezi (1-4), žádné spekulace nepřipouštíme, hrajeme dobře - vyhráváme - makáme dál.

Rudolfov 2:0 (23,20)

Bitva se vším všudy, nám už docházejí síly. Postup je po vyhraném prvním setu jistý, ale chceme to dotáhnout, opět pomáhá střídání. Terka hraje na univerzálním postu, Verča odpočívá a do boje jde opět Agáta. Zápas nakonec zvládáme za tři body a po druhém hracím dni jsme družstvem bez porážky. Metoda postupných cílů se daří, úkol dne vybojovat semifinálovou účast se daří, jsme spokojeni.

Večerní program jako včera, dnešek se natáhl téměř do 21:00 hod. Zápasy byly více vyrovnané a dětem - hráčkám postupně ubývají síly, i těm našim. Ale máme široký kádr. Hrálo všech 14 hráček , z toho 9 více, ale i ostatní se podílejí na dobré náladě a pohodě družstva . Zatím nám to frčí. Hráčky mají pochvalu za dobře odpracovaný den. Ostatní necháme na dopolední poradě před naším semi  - pražské derby OLYMP  x ORION.

Večeře a rychle na regenerační procedury, mašiny vrčí do 23:00, nestačíme chodit pro ledy do Game -ready. Trenéři s rodiči na zaslouženém "pivku" , hodnotíme den, diváckou podporu, Míla jede pro ovoce a minerálky na finálový den. Pizza a tatarák, dobré pivko a kvalitní rum je nám všem odměnou za dnešní vítězný den. Klasické debaty o dětech - hráčkách, strategii na zítřejšího soupeře z Orionu, proložené sponzorskou výpomocí jsou tématem večera. Jdeme i za ostatními trenéry šampionátu, grilovačka a tombola pořadatelů zpestřuje večerní dobrou i špatnou volejbalovou náladu trenérů.

Den třetí - sen po medaili

Takto to začíná?  Snídaně a připravovat se do haly. Start našeho semifinále je plánován na 10,15 hod, ale již úvodní zápasy nedělního dne ukazují, že to bude opět dlouhý na náročný den a boj o každý míč.

OLYMP (1)  - ORION (2)

Nymburk (1) - Dukla (2)

jsou semifinálové dvojice nedělního dopoledne. Vítězové budou hrát o titul M-ČR , poražení o BRONZ a nepopulární " bramborovou ".

OLYMP - ORION    2:1 ( 16, -22, 8)

Tak především co říci k této "derby bitvě" . Družstva se potkávají v dlouhodobé soutěži v rámci Pražského přeboru i Českého poháru. Dosavadní bilance vychází lépe pro Orion (5:2), který vyhrál Pražský přebor a uspěl i v Českém poháru. Po taktické stránce víme, na co se připravit.

Na předzápasové poradě zazněla slova motivační, i o pozitivním naladění, taky volejbalové strategické a taktické tahy. V průběhu šampionátu se nám postupně zlepšovala obrana na síti (naše dvě středové hráčky Šárka a Verča patřily k nejlepším blokařkám), Kajda ve svém střídání také ukázala jak se blokem obrací nepříznivý stav v samotném závěru setu). K tomu je potřeba důsledně plnit obranná postavení v poli proti jednotlivým útočícím hráčkám soupeře, v tomto případě především univerzální hráčky Bely Soukupové. Distribuci nahrávek Anny Prokešové jsem si vzal na starost sám, změna nahrávky po neúspěšných útocích smečařek a následné řešení nahrávačky se strojově opakuje, hra středem neexistuje. Ale jak toto dostat do 14 a 15 letých hráček? Dostali jsme to tam, splnily co jsme po nich v obranné činnosti chtěli.

Ostatní je dílo Jany, její dlouhodobé každodenní práce a především již umění samotných hráček. Klidný "koučink" Jany byl hlavní devízou našeho družstva.

První set nám vyšel náramně, již úvodní série na podání od Verči Nečáskové určila ráz tohoto setu. V průběhu vedeme neustále o několik bodů až k samotnému vítězství 25:16.  S Janou si říkáme, to je moc snadné vítězství - bude hůř. A bylo, druhý set bojují obě družstva příkladně, našich více nevynucených chyb rozhoduje o stavu 1:1. Zbraně neskládáme, máme lepší servis, což v případě v boji s Orionem je rozhodující. Síly středových hráček na útoku i bloku jsou převažující, zbytek tíhy zápasu na sebe bere Hanka spolu s Julií, která uhrává rozhodující míče na cestě za vítězstvím. Porážíme Orion - JSME ve FINÁLE - sen se začíná naplňovat.

"Orionské PEKLO" v záhlaví na prostěradle a pověstné "Haťapaťa" se naštěstí nekonalo.

Ve druhém semi Dukla poráží Nymburk 2:0 ( 20,19). Tak víme i našeho soupeře.

Rodiče nakládají holky do aut, jedeme na společný oběd. Po něm klid na lůžku, ale jaké je naše překvapení, hráčky sedí v horké vydýchané hale, dostaly "pucunk" , vyhnali jsme je do pokojů na lůžka a do příjemného vzduchového prostoru.

Ve 14.30 hod. společná porada " Na téma - Jak podruhé uspět proti DUKLE" . Že to bude těžké je nám naprosto jasné.  Poučeni z předchozího utkání nám to vychází asi takto - hráčku 32 Nešporovou Nikču bránit důsledně od lajny , hráčku 35 Koláčnou Kačku diagonálním směrem a to vždy dvojblokem.  V průběhu prvního setu pak musíme  měnit proti 32 postavení naší hráčky v VI. Středem Dukla neútočí, je třeba neprohrát žádné ulití od nahrávačky. A to se daří, navíc výborně servírujeme.

Finálové utkání se hraje na centr kurtu, se státní hymnou, je to důstojné vyvrcholení šampionátu. Hala je plná ostatních hráček, rodičů, fan klubů. Atmosféra podobná těžkému a důležitému utkání Extraligy žen, proto nám i vychází, že je správné aby pořadatelství dostávala  družstva Extraligy, která mají s těmito zápasy zkušenosti.

OLYMP - Dukla Liberec 2:1 (10, -14, 14)

A teď už stručně. Finálové utkání můžete vidět na You tube Olympu Praha. První set jednoznačně ve prospěch Olympu, dobrý servis,  obrana na síti BLOK,  přihrávka i razantní útok. Druhý set jednoznačně ve prospěch Dukly - podléháme jejich bezchybné hře, servisu, dobré hře v poli a následných útocích, na naší straně je několik seskupených chyb v řadě za vyrovnaného stavu 11:11 ( 11:15).  Je to 1:1 na sety a teprve teď to začíná. Ale dost blbě pro nás 0:5, 3:5, 3:6, 6:6, 6:8 - změna stran, teď je vidět, že jde o všechno. V této chvíli jsme lepší v emocích - jsou vítězné, ale usměrněné, na rozdíl od libereckých hráček a  trenéra.

Jak jsem zmiňoval silný je i klidný " koučink" naší trenérky. Velké výměny i hrubé chyby patří k této kategorii, 11:13, 13:13, 13:14 - eso Hanky, razantní opakovaný útok Dukly, naše vítězná rozehra - dlouhý "propink- ulití" do V od Julie a její závěrečné ESO (16:14).  JSME MISTŘI - FANTAZIE.

Nechali jsme si zahrát " naši novou hymnu" , zazpívali   všem přítomným v hale a jdeme si zaslouženě pro zlaté medaile.