Bc. Miroslava BARÁKOVÁ

58 let Mirky Barákové

V úterí oslavila své 58. narozeniny jedna z nejvýraznějších postav našeho ženského volejbalu osmdesátých let minulého století, Mistryně sportu a absolventka Právnické fakulty UK s bakalářským titulem
Bc. Miroslava BARÁKOVÁ roz. Bláhová (*26. ledna 1958).
Volejbalu se začala věnovat ve 12 letech, od 16 let byla v juniorské reprezentaci a startovala v ženské extralize. Vydržela v ní 16 sezon, získala 8 mistrovských titulů, vyhrála PMEZ i PVP. Deset let byla členkou a v závěru kapitánkou naší ženské reprezentace se startem na pěti ME a dvou MS. K medaili měla nejblíže na ME 1985 v Nizozemsku (4. místo) a současně s medailí ji uniklo i členství v Síni slávy českého volejbalu, které by si za svou ligovou a reprezentační dlouhověkost bezesporu zasloužila.
Mirka (spoluhráčkami a přáteli nazývaná „Mici“) se narodila v Čeladné, okres Frýdek-Místek. Po všestranné průpravě v Sokole Frenštát p. R. a krátkém působení v jeho oddílu sportovní gymnastiky ji tělocvikář na základní škole Libor Mach nasměroval na volejbal.
Koncem roku 1970 se nechala zaregistrovat v oddílu TJ MEZ Frenštát, v roce 1972 obsadila s družstvem žákyň 3. místo na Přeboru republiky a byla vyhlášena nejlepší smečařkou turnaje.
Od roku 1974 již hrála nejvyšší ženskou soutěž za Techniku Brno, kterou trenér Milan Kafka v polovině soutěže převedl do KPS Brno. V roce 1975 byla členkou družstva juniorek ČSSR, které pod vedením Viléma Košťála přivezlo z MEJ v Mnichově stříbrné medaile a o Mirku se začal zajímat trenér ženské reprezentace Antonín Kyndr.
Po skončení ligové sezony 1977/78 přijala nabídku SVS MV při Rudé Hvězdě Praha a přestěhovala se z Brna do hlavního města. V Praze slavila pod vedením trenérů Richarda Bönische, Pavla Maye a Petra Kopa své největší klubové úspěchy (8 titulů mistra a 3 tituly vicemistra ČSSR v rozmezí let 1979-1988), korunované vítězstvími v PVP 1979 a PMEZ 1980.
V letech 1980 a 1985 byla svazovou anketou vyhlášena nejlepší volejbalistkou ČSSR a svou hráčskou kariéru zakončila v letech 1989-1992 třemi sezonami v nejvyšší belgické soutěži se ziskem Belgického poháru.
Přehled účasti a umístění na vrcholných světových a evropských soutěžích je uveden v přiložené vizitce, převzaté ze svazového almanachu „90 let českého volejbalu“ z roku 2011. Dodejme ještě, že v dresu ČSSR hrála pod vedením trenérů Antonína Kyndra, Michala Nerada, Petra Kopa a Vladimíra Hančíka. S reprezentací se rozloučila na MS 1986 v Praze v roli kapitánky družstva a bohužel nepříliš lichotivým 11. místem.
Volejbal hrála dál pro radost až do roku 2010 za B-tým Olympu Praha v 1. třídě Přeboru Prahy.
Osobně této příležitosti využívám k poděkování za vstřícnost a pomoc při dohledávání historie našeho volejbalu. Pomohla zatím vždy, když jsem se na ni obrátil (např. při tvorbě profilů Ing. Milana Kafky či Dory Jelínkové-Hübnerové) a věřím, že naše spolupráce bude pokračovat i nadále.
Jménem celé „volejbalové rodiny“ přeji jubilantce do dalších let všechno nejlepší, především pak pevné zdraví a hodně štěstí a pohody v osobním životě!
Zdeněk Vrbenský
Na snímku družstvo žen KPS Brno v roce 1976 (4. místo v EXL), nahoře zleva Ibermajerová, vedoucí Ing. Miloš Chmelík, Dvořáková, Nováková, Králíková-Severová, Fabikovičová, Jelínková-Hübnerová, trenér Ing. Milan Kafka a Povolná, dole zleva Bělochová, Konečná, Bláhová-Baráková, Korčeková a Kočová.

Na dalším snímku neúplný tým RH Praha v roce 1980, ve kterém vybojoval prvenství jak v domácí soutěži, tak v PMEZ. Mirka Baráková druhá zleva v dolní řadě a oko pamětníka na snímku jistě odhalí další reprezentantky Jarmilu Eliášovou, Alenu Hřebenovou, Elišku Langšádlovou, Naďu Pechanovou, Darinu Ptáčkovou a samozřejmě trenéra Ríšu Bönische a jeho asistenta Pavla Maye.

Působení Mirky v reprezentaci připomíná akční snímek z ME 1983 ve východoněmeckém Cottbusu, na kterém se Mirka (č. 10) blokuje útok Rumunek, pod ní ve střehu Eva Kubáková-Dvořáková (č. 1).

Bc. Miroslava BARÁKOVÁ
Bc. Miroslava BARÁKOVÁ
Bc. Miroslava BARÁKOVÁ